W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki w Gminie Purda. Celem uroczystości było podziękowanie rolnikom za trudy ich tegorocznej pracy.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Klewkach koncelebrowaną przez ks. kanonika Pawła Rabczyńskiego oraz proboszcza parafii ks. Mariusza Rybickiego. W trakcie mszy dary na ołtarzu złożyli Wójt Gminy Purda Piotr Płoski oraz Przewodnicząca Rady Gminy Purda Jolanta Wilga. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór im. Elżbiety Gołębiowskiej z Klewek. Po mszy św. uczestnicy nabożeństwa przeszli tradycyjną procesją dożynkową na boisko sportowe w Klewkach. Procesji towarzyszyły Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCK w Kurzętniku wraz z mażoretkami oraz wszystkie jednostek OSP z terenu gminy Purda.

Funkcję Starosty Dożynek pełnił sołtys Trękusa Michał Sulikowski wraz z rodziną. Wójt Gminy Purda Piotr Płoski oficjalnie przywitał zgromadzonych na placu gości i podziękował rolnikom za ogrom pracy. Następnie podzielił chleb i wraz z ks. Mariuszem Rybickim, Przewodniczącą Rady Gminy Purda Jolantą Wilgą, radnym i sołtysem Klewek Jerzym Pykało oraz starostą dożynek Michałem Sulikowski poczęstowali nim zebranych gości.

Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród za udział w „Spartakiadzie Sołectw”, która miała miejsce w sobotę, dzień przed dożynkami. Pierwsze miejsce w rywalizacji sportowej wywalczyła drużyna z Giław otrzymując bon o wartości 500 zł.

Po nagrodach za sportowe zmagania przyszedł czas na wręczenie wyróżnień dla osób, które w sposób szczególny zasłużyły się gminie. Statuetkę „Anioła Purdy” otrzymali z rąk Wójta Gminy Purda Piotra Płoskiego: Arkadiusz Obidziński oraz Krystian Obidziński przedstawiciele firmy Arkas–Projekt, Andrzej Biermann właściciel firmy Domotop, Krzysztof Karwowski Prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie (w imieniu, którego nagrodę odebrała Wiceprezes Zarządu Ewa Budna) oraz Marek Trędowski Nadleśniczy Nadleśnitwa Jedwabno (w imieniu, którego nagrodę odebrał ks. Mariusz Rybicki).

Następnie przed sceną pojawiły się grupy wieńcowe, które w drodze głosowania wybrały najpiękniejszy symboliczny plon. Podczas tegorocznych Powiatowych Dożynek w Olsztynku naszą gminę będzie reprezentował wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Szczęściary ze Szczęsnego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. W tym miejscu warto wspomnieć, że wszystkie sołectwa, które przygotowały dożynkowe wieńce zostały nagrodzone bonem w kwocie 300 zł.

Podczas tegorocznych Dożynek Gminnych miał także miejsce finał konkursu „Kulinarne Dziedzictwo Pogranicza Warmii i Mazur”. W ramach projektu wśród gości zostało rozdanych kilka tysięcy degustacyjnych porcji warmińskich plinców i mazurskiego kartoflaka.

W części artystycznej dożynek na scenie wystąpili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta GCK w Kurzętniku, chór parafialny im. Elżbety Gołębiowskiej z Klewek, Kapela Jakubowa, KGW Szczęściary, zespół Contrast, zespół The Dmoks i gwiazda wieczoru zespół Red Lips. Oprócz występów muzycznych można było obejrzeć pokaz sportowy taekwondo przygotowany przez Klaudię i Macieja Ruta oraz pokaz Zumby, który poprowadziła Małgorzata Obałek.

Podczas Dożynek Gminnych zorganizowano punkty informacyjno-promocyjne Warmińsko–Mazurskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Olsztynie i oddziału regionalnego KRUS. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać także stoiska przygotowane przez sołectwa z terenu gminy Purda. Swoje smakołyki sprzedawali przedstawiciele sołectwa Klewki, Purda, Szczęsne i Trękus. Goście mogli kupić świeże miody, ryby i wiele innych tradycyjnych wyrobów. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które dzięki uprzejmości firmy Bartbo mogły bezpłatnie korzystać z trampoliny i dwóch dmuchańców. Podczas dożynek gościliśmy przedstawicieli „Fundacji Przyjaciel” z Wojtkowizny, którzy dochód ze sprzedaży przygotowanych dań przeznaczyli na sterylizację i kastrację kotów i psów z terenu Gminy Purda. Podczas zbiórki udało się pozyskać kwotę 1218 zł.

Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie i wspólną zabawę.
Więcej zdjęć z wydarzenia: https://www.facebook.com/Gminny-O%C5%9Brodek-Kultury-w-…/…/…

DSC_0791DSC_0805 DSC_0023DSC_0834DSC_0805DSC_0023DSC_0834DSC_0005 DSC_0268