Święto plonów od wielu wieków jest podziękowaniem Bogu za pomyślne zbiory, a także okazją do radości i zabawy. Tegoroczne uroczystości dożynkowe w gminie Purda odbędą się 8 września w Nowej Wsi.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 13:30 uroczystą mszą świętą w kościele w Nowej Wsi. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na plac Państwa Żarna, gdzie odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Święta plonów wraz z ceremoniałem dożynkowym. Podczas tegorocznych dożynek wójt gminy Purda, Teresa Chrostowska, w sposób szczególny podziękuje rolnikom za ich codzienny trud i pracę w gospodarstwach.

Z dożynkami wiąże się wiele obyczajów i tradycji. Dziś najbardziej rozpoznawalne i kultywowane jest wicie wieńca dożynkowego, niesionego jako dar przed ołtarz kościoła parafialnego. Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych jest również kultywowany na terenie naszej gminy. Podczas tegorocznych dożynek zostanie rozstrzygnięty konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy 2019”. Komisja konkursowa wyróżni trzy grupy wieńcowe, przyznając nagrody pieniężne w następujących wysokościach: I miejsce – 1000 zł, II miejsce – 700 zł, III miejsce – 500 zł. Regulamin konkursu i karty zgłoszeniowe dostępne są w Gminnym Ośrodku Kultury w Purdzie.

Kolejnym konkursem, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas tegorocznego Święta plonów jest konkurs na „Najładniejsze Stoisko Dożynkowe 2019”. W konkursie mogą wziąć udział sołectwa, miejscowości, stowarzyszenia, kluby, koła, grupy nieformalne, działające/znajdujące się na terenie gminy Purda, które przygotują własne stoisko handlowe, na którym będzie prowadzona sprzedaż np. materiałów wizerunkowych, wyrobów kulinarnych, rękodzieła itp. Komisja konkursowa po ocenie m.in. ogólnego wrażenie stoiska, jego estetyki i aranżacji, materiałów wykorzystanych do prezentacji stoiska oraz atrakcyjności oferty prezentowanej na stoisku przyzna nagrodę główną i wyróżnienie (nagrody rzeczowe o równowartości 500 zł – nagroda główna i 200 zł – wyróżnienie).

W trakcie Dożynek odbędzie się także Narodowe Czytanie przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Purdzie i działający przy niej Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie zabraknie także występów muzycznych. Na scenie zaprezentują się m.in. lokalne Koło Gospodyń Wiejskich „Szczęściary”, zespół śpiewaczy „Mazury”, Wiktoria Przęczek i zespół Let’s Dance. Na gości czekać będą także liczne stoiska handlowe i sołeckie, dmuchańce, wozy bojowe OSP i wiele innych atrakcji. Z pewnością podczas tegorocznych dożynek nie zabraknie dobrego jedzenia i przyjemnej dla ucha muzyki! Zapraszamy!

dożynki tło fb