W minioną sobotę – 2 kwietnia prawie 50 osób wzięło udział w obchodach z okazji Dnia Lasu w Ptasim Gościńcu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie i sołectwo Trękus. Finansowanie pozyskano z WFOŚiGW w Olsztynie.

O godzinie 11:00 przy placu zabaw w Trękusie zebrała się spora grupa amatorów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pierwszej plenerowej imprezie w tym roku towarzyszyła piękna pogoda i dobre humory. Wydarzenie rozpoczęło się biegiem na prawie 4 km trasie biegnącej przez wieś i okoliczne lasy. Na starcie zameldowało się 14 śmiałków, w tym sołtys Trękusa. Zwycięzcą biegu został Sławek Trznadel, który na mecie zameldował się po 17 minutach i 45 sekundach! Kolejne miejsca na podium przypadły Wojtkowi Trznadel i Piotrowi Kamińskiemu. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali na mecie napoje izotoniczne i posiłki regeneracyjne, a także pamiątkowe kubki z grafiką przedstawiającą dzięcioła.

Kolejną atrakcją spotkania była wizyta leśniczego – Katarzyny Klimczak, która przygotowała krótki wykład na temat ptaków zamieszkujących okoliczne lasy. Dzieci dowiedziały się jak nazywa się charakterystyczna „twarz” sowy oraz gdzie sowa skrywa uszy. Miały również okazję poznać kilka gatunków tych pięknych ptaków i dowiedzieć się czym się żywią. Pani Katarzyna pokazała dzieciom pióro bielika i opowiedziała o zwyczajach dzięciołów.

Po wykładzie rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Dzieci z dumą prezentowały przygotowane przez siebie prace przedstawiające ptaki. Na rysunkach znalazły się bociany, żurawie, sowy, dudki i wróbelki. Wszystkie prace były bardzo piękne, więc organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie dzieci. Maluchy otrzymały książki i pamiątkowe kubki.

Po konkursie przyszedł czas na wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Uczestnicy wydarzenia mieli czas na rozmowy i wspólne biesiadowanie. Z wydarzenia powstała dokumentacja fotograficzna i filmowa z lotu ptaka. Dzięki uprzejmości Mirosława Kurcinowskiego wydarzenie zostało sfilmowane z powietrza, z kamery zamontowanej na dronie.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas. Życzymy sobie więcej takich spotkań przy ognisku, a sezon imprez plenerowych uważamy za otwarty!