Dnia 13 maja 2017 roku w sołectwie Przykop odbyła się pierwsza z pięciu imprez plenerowych współfinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach zadania Eko Sołectwa oraz Gminę Purda.

Wydarzenie miało charakter promocyjno-edukacyjno-ekologiczny i składało się z trzech etapów. W pierwszej kolejności uczestnicy biorący udział w wydarzeniu wybrali się na wycieczkę rowerową szlakiem uroczych zakątków sołectwa Przykop. Rowerzyści pokonali trasę 15 kilometrów, która prowadziła przez Przykop, Kopanki, Łajs, Bałdzki Piec i Bałdy, obserwowali przy tym florę i faunę. W miejscach postoju mieszkańcy sołectwa i goście ustawiali tabliczki informacyjno-edukacyjne z napisem: „Witamy – nie zaśmiecaj nas – prosimy – las i mieszkańcy”. Drugi etap wydarzenia obejmował quiz wiedzy przyrodniczej, w zabawie udział brały całe rodziny. Następnie uczestnicy wydarzenia wspólnie zgromadzili się przy ognisku, gdzie piekli kiełbaski oraz brali udział w grach i zabawach. Impreza plenerowa okazała się być wspaniałą lekcją przyrody, ekologii, historii, wychowania fizycznego oraz wychowania w rodzinie.

Pozostałe wydarzenia w ramach zadania Eko Sołectwa planowane są w Starym Olsztynie, Nowej Kaletce, Klewkach i Ostrzeszewie.

DSC_0055DSC_0070 DSCN1150DSCN0383 DSC_0067