Warmińskie zwyczaje, świętowanie, warmińska historia to esencja Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy. Zapraszamy na czternastą już edycję do Bałd w gminie Purda, 20 km od Olsztyna. W sobotę w południe, 2 lipca, na wielkiej łące nieopodal Wrót Warmii ruszają warsztaty i pokazy, atrakcje dla całych rodzin, jarmark z produktami regionalnymi. O tej samej porze rozpocznie się tradycyjna msza święta w kościele w Butrynach.

Program potrwa do wieczora. Około godziny 13.00 odbędzie się na Trakcie Biskupim w Bałdach uroczyste odsłonięcie głazu pamiątkowego, poświęconego biskupowi Geritzowi. Fundatorem jest marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Następnie „wszystkie stany warmińskie” powitają biskupa Teodora Potockiego na granicy Warmii – inscenizacja z udziałem aktorów i publiczności.

Na scenie: Zespół Pieśni i Tańca „Perła Warmii” z Lidzbarka Warmińskiego, rozmówki „po warnijsku” Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Później „Koncert z zachętą” – Aron Blum zaprosi publiczność do wspólnego muzykowania na instrumentach perkusyjnych. Wieczorem (ok. 18.30) potańcówka wiejsko-miejska Zespół OREADA z Łodzi (FolkOFF) i zabawa folkowa z didżejem.

Od godziny 12.00 do 18.00 na polu kiermasowym

Stoiska: sery, twarogi, chleby, miody, tradycyjne wędliny, pierogi, kuchy warmińskie, kiszonki, musztardy, zioła, oleje, przyprawy, herbaty, suszone przekąski oraz wydawnictwa regionalne, ceramika użytkowa i ozdobna, wyroby z wikliny, kosmetyki naturalne, rośliny ogrodowe, malarstwo, rzeźba, poduszki i kubki zdobione wzorami warmińskimi, dzianiny, makramy, ręcznie robione zabawki, biżuteria artystyczna i in.

Bezpłatne warsztaty: dawne zabawki – motanie lalek z etnografem, ceramika i toczenie na kole garncarskim, wykonywanie naturalnych kosmetyków, ręczne wykonywanie biżuterii.

Atrakcje dla dzieci, rodzin i dorosłych: gra terenowa z nagrodami, oprowadzanie po Trakcie Biskupim z przewodnikiem, animacje – wyścigi w workach, rzut podkową, wyścigi z balonami, kręcenie hula hopem,  zabawy z chustą animacyjną, rzut ringo do celu, konkursy z nagrodami.

Zabawy edukacyjne: Nadleśnictwo Jedwabno: „Dobre z Lasu” – projekt Lasów Państwowych promujący dziczyznę, miody oraz płody runa leśnego z polskich lasów. Kto to jest leśnik? – przedstawienie pracy leśnika i rozmowy na bardzo ciekawe tematy. Czyj to liść? – rozpoznawanie drzew nie tylko po liściu. Kto tędy szedł? – rozpoznawanie podstawowych gatunków zwierząt z naszych lasów na podstawie tropów. Koło fortuny – multum zagadek o tematyce leśnej. Gry i atrakcje dla najmłodszych.

Policja – zabawy edukacyjne dla dzieci o bezpieczeństwie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Butrynach – pokaz wozu bojowego.

Punkty informacyjne

Fundusze Europejskie – informacje o wsparciu unijnym.

Powiat Olsztyński – promocja Szlaku Świętej Warmii, wydawnictwa regionalne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – promocja bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym

Organizatorzy: Gmina Purda, Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, Powiat Olsztyński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Nadleśnictwo Jedwabno, Ochotnicza Straż Pożarna w Butrynach, Województwo Warmińsko-Mazurskie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

Sponsorzy: Falco, Remondis, Zeto Software

Media: Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn.