Dzięki finansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w gminnym kalendarzu wydarzeń na 2016 rok pojawi się kilka nowych pozycji. Wszystkie wydarzenia będą miały charakter ekologiczny i edukacyjny.

W ramach przyznanego dofinansowania odbędzie się pięć wydarzeń:

konkurs EuroekoRambit dla szkół podstawowych

planowany termin realizacji – maj 2016

W konkursie wezmą udział uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy Purda, wyłonieni na podstawie wewnątrzszkolnych eliminacji lub wytypowanych przez nauczycieli. Konkurs będzie przeprowadzony w formie quizu z zadaniami praktycznymi.

rajd rowerowy „Letnie sprzątanie lasów pogranicza Warmii” Purda – Gąsiorowo oraz Pasym – Gąsiorowo

termin realizacji – czerwiec 2016

W ramach rajdu rowerowego zebrane zostaną dwie grupy uczestników: z Purdy i z Pasymia. Wszyscy rowerzyści spotkają się na mecie, tj. we wsi Gąsiorowo, gdzie odbędzie się wspólne sprzątanie lasu oraz gry i konkursy przy ognisku.

kino plenerowe

termin realizacji – lipiec 2016

W ramach wydarzenia planowana jest emisja filmu o tematyce pro-ekologicznej, przedstawiającego obecne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Kino będzie miało charakter plenerowy.

spływ kajakowy pn. „Pływaj z nami czystymi rzekami” – akcja czyszczenia rzeki Kośno

termin realizacji – sierpień 2016

Podobnie jak w roku ubiegłym planowany jest spływ kajakowy rzeką Kośna połączony z czyszczeniem szlaku Granica Sanktuarium na odcinku Jezioro Kośno – Pajtuński Młyn. W wydarzeniu weźmie udział ok. 50 uczestników.

piknik z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Purdzie

termin realizacji – wrzesień 2016

W ramach obchodów Dnia Bez Samochodu planowany jest przemarsz z transparentami, konkurs na eko-pojazd, spotkanie z ekologiem z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, stoiska z produktami eko. W wydarzeniu wezmą udział zaproszone nadleśnictwa.

Wszystkie wydarzenia planowane przez gminę Purda mają charakter nie tylko rozrywkowy, ale edukacyjny i ekologiczny. Głównym celem podejmowanych działań będzie popularyzacja wiedzy o środowisku przyrodniczym, kształtowanie odpowiedniego stosunku wobec przyrody, podniesienie ekologicznej i przyrodniczej wrażliwości oraz integracja mieszkańców.

Liczymy, że organizowane wydarzenia wpiszą się na stałe do gminnego kalendarza imprez i będą miały charakter cykliczny, podobnie jak spływ kajakowy rzeką Kośna.