Dnia 11 listopada 2016 r. w Gminie Purda świętowano z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się IX Gminnym Turniejem Piłki Nożnej o Puchar Orła Białego rozegranym w hali sportowej w Marcinkowie. W turnieju udział wzięło pięć drużyn z terenu Gminy Purda, były to zespoły: Gmina Purda, Leśnik Nowe Ramuki, Błekitni Korona I, Błękitni Korona II, Iskra Ostrzeszewo.

O godzinie 11:00 w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Purdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy goście zebrali się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie trwały zapisy do II edycji Gminnego Biegu Niepodległości. Dla pierwszych 50 osób, które zgłosiły chęć uczestnictwa w biegu przygotowano pamiątkowe koszulki. Uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął Wójt Gminy Purda Piotr Płoski wzywając zgromadzonych do odśpiewania hymnu. O godzinie 12:30 nastąpił start symbolicznego marszobiegu na odcinku 1,1 km, w którym udział wzięło prawie 80 osób. Po biegu każdy uczestnik wydarzenia mógł liczyć na gorącą grochówkę i pieczoną kiełbaskę. Około godziny 13:30 przyszedł czas na wręczenie nagród za udział.

Klasyfikacja w turnieju o Puchar Orła Białego przedstawiała się następująco:

I miejsce – Gmina Purda,

II miejsce – Leśnik Nowe Ramuki,

III miejsce – Iskra Ostrzeszewo,

IV miejsce – Błękitni Korona I,

V miejsce – Błękitni Korona II.

W skład zwycięskiej drużyny weszli: Paweł Studniak, Jakub Żuchowski, Tomasz Brzózka, Szymon Dobrowolski, Kewin Zimerman i Wiktor Fedor.

Dodatkowe wyróżnienia przyznano dla:

króla strzelców – Kewin Zimerman,

najlepszego bramkarza – Oskar Pykało-Handl,

najlepszego zawodnika – Jakub Chwetczuk,

najmłodszego zawodnika – Piotr Baraszkiewicz.

Klasyfikacja w II Gminnym Biegu Niepodległości wyglądała następująco:

I miejsce – Milewski Michał

II miejsce – Patryk Śniadach

III – Daniel Wasiak

Kolejne miejsca zajęli: 4. Tomasz Piłat, 5. Jakub Studniak, 6. Przemek Przybyłek, 7. Jakub Żuchowski, 8. Mateusz Piłat, 9. Dawid Wikieł. Pierwszą 10 zamknął Sekretarz Gminy Purda Rafał Wilczek.

Na zakończenie obchodów z okazji Dnia Niepodległości odbył się towarzyski mecz piłki nożnej pomiędzy Sołectwem Purda a drużyną Samorządowców, który rozegrano na nowo powstałym Orliku w Purdzie. Zwyciężyła drużyna Sołectwa Purda wynikiem 6:3.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Sołectwu Purda, Ochotniczej Straży Pożarnej w Purdzie, Bibliotece Gminnej wraz z Uniwersytetem III wieku w Purdzie, Kierownikowi Posterunku Policji w Purdzie, radnym Grzegorzowi Nosek, Jerzemu Pykało, Zdzisławowi Brodzik, Alfredowi Studniak, Pani Kamili Zimerman oraz ks. Krzysztofowi Wojciechowskiemu za pomoc w realizacji wydarzenia.