Po roku przerwy spowodowanej pandemią do kalendarza wydarzeń na terenie gminy Purda wrócił Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy w Bałdach. W pierwszą sobotę lipca odbyła się trzynasta już edycja imprezy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród publiczności. Mieliśmy też sporo grono specjalnych gości. Relacje z Kiermasu ukazały się w wielu mediach regionalnych, między innymi w TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn, Gościu Niedzielnym czy na portalu Olsztyn24. Kiermas otrzymał honorowy patronat Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym w Butrynach, którą celebrował metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Kazanie związane tematycznie z Wrotami Warmii  wygłosił abp Edmund Piszcz. Po mszy na Trakcie Biskupim w Bałdach uroczyście odsłonięto kolejny głaz pamiątkowy, poświęcony biskupowi Michałowi Radziejowskiemu, ufundowany przez ks. Andrzeja Lesińskiego, proboszcza parafii św. Jakuba w Olsztynie.

Stałym punktem programu Kiermasu w Bałdach jest inscenizacja powitania nowo mianowanego biskupa na granicy Warmii. Przypominamy w ten sposób tradycję kultywowaną dokładnie w tym miejscu od XVI do XVIII wieku.  W tym roku bohaterem był biskup Szymon Rudnicki, ponieważ na początku lipca minęło dokładnie 400 lat od jego śmierci. W inscenizacji powitania biskupa przez „wszystkie stany warmińskie” wzięli udział aktorzy z teatru im. Jaracza – Marian Czarkowski, Jarosław Borodziuk i Marcin Kiszluk. Gościnnie udział wzięli: rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska, starosta olsztyński Andrzej Abako oraz wójt gminy Purda Teresa Chrostowska. Publiczność była zaangażowana w roli przedstawicieli „stanów warmińskich”.

Od południa na bałdzkich łąkach swoje produkty prezentowało kilkudziesięciu wystawców, wśród nich przedsiębiorcy, artyści, rękodzielnicy i koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy mogli skorzystać z wielu atrakcji, między innymi z warsztatów zielarskich, etnograficznych, specjalnej strefy zabaw podwórkowych, gry terenowej z nagrodami. Były również stoiska edukacyjne – Nadleśnictwa Jedwabno, Wojsk Obrony Terytorialnej, policji, a także punkty informacyjne – urzędu gminy w Purdzie, ZUS-u, funduszy europejskich, KRUS-u, Banku Spółdzielczego w Szczytnie,  firmy Proinox.

Nad bezpieczeństwem czuwali: policjanci z komisariatu w Barczewie i posterunku w Purdzie, Ochotnicza Straż Pożarna z Butryn oraz strażnicy leśni z Nadleśnictwa Jedwabno.

Na scenie pod kierunkiem Wojciecha Deligi wystąpiła Warnijsko Kapela razem z Edwardem Cyfusem, który zapowiadał utwory po warmińsku. Wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszej publiczności, cieszył się pokaz iluzji w wykonaniu Adama Duryło.

Wieczorem odbyły się koncerty: Czarka Kuczyńskiego z grupą Brylanty i Bażanty oraz formacji Under Covers Band w składzie: Aron Blum, Krzysztof Zawistowski, Przemek Knopik, Joanna Dove.

Współorganizatorzy: Gmina Purda, Powiat Olsztyński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – Stacja Dydaktyczno-Badawcza w Bałdach, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Jedwabno, Ochotnicza Straż Pożarna w Butrynach.

Sponsorzy: ZPHU Falco w Jedwabnie, PROINOX Zakład Produkcyjny w Marcinkowie, ZETO Software, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, Remondis Warmia-Mazury.

Partnerzy medialni: Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Grupa WM.

Relacja fotograficzna: Piotr Pawlik https://www.facebook.com/101623378459599/posts/229604618994807/