22 listopada spłonął dom moich rodziców, który rozpoczęłam budować sześć lat temu. Najtrudniejsze okazało się sprzątanie marzeń, patrzenie jak dom zamienił się w czarnego, straszącego chochoła.

Z pomocą przyszliście Wy, moi przyjaciele i sąsiedzi. Pomogła też nasza Gmina. Poratowaliście nas na różne sposoby, dzięki Wam przetrwaliśmy najtrudniejszy okres.

Przełomowy był zimny, grudniowy dzień, w którym razem sprzątaliśmy zgliszcza. Załadowaliśmy do kontenerów czterdzieści ton gruzu. Zobaczyłam, że ludzie potrafią się zorganizować jak mrówki, współdziałać bez słów a potem usiąść przy stole – czarni, brudni i rozmawiać.

Przynieśliście pomoc i dobre myśli. Zostałam przez Was obdarowana, czuję wdzięczność i nową energię.

Chcę odbudować to miejsce, już nie jako dom rodziców, ale jako moją pracownię i galerię. Chcę zbudować otwartą przestrzeń sztuki dla mnie, dla Was. Chciałabym żeby to było miejsce gdzie odrodzi się prowadzona przeze mnie galeria „In Spe”.

Zapraszam 4 maja 2019 o godz. 17.30, do Trękusa 36 a, na spotkanie „Tańcząc na pogorzelisku”.

To miejsce w Trękusie ma swoją historię, tworzyli ją Jenny i Tadeusz Burniewiczowie, Mutka i Wacek Sobaszkowie, Przemko Radwański, Zofia Bartoszewicz. Oni też będą na tym spotkaniu, gotowi przez swoje działania artystyczne uczestniczyć dalej w budowaniu tego miejsca.

Przynieście z domu miotły – przydadzą się.

W wydarzeniu wezmą udział :

Joanna Stasiak

Gospodyni wydarzenia. Jest malarzem I pedagogiem. Od dwudziestu pięciu lat związana z Trękusem gdzie żyje i pracuje. Organizowała tu plenery malarskie, między innymi poświęcony warmińskim kapliczkom.

Przemko Radwański

Począwszy od 1972 jest związany z wieloma zespołami i przedsięwzięciami teatralnymi, animatorskimi i z zakresu edukacji twórczej. Zajmuje się działalnością zespołów Jerzego Grotowskiego. Jest adeptem zen.Poprowadzi nasze spotkanie.

Zofia Bartoszewicz

Zajmuje się śpiewem intuicyjnym, czyli wysnuwa pieśni z doświadczenia tu i teraz. Jest aktorką, reżyserką, dramaturżką i kompozytorką. Współpracuje m.in. z Teatrem Węgajty i z Transnationales Ensemble Labsa, który współtworzyła z Emilią Hagelganz. Kuratorka, wraz z Erdmute Sobaszek, wydarzenia Miasto w Drodze w Olsztynie.Zaśpiewa w Trękusie.

 

Emilia Hagelganz

Aktorka, tancerka butoh, pedagożka teatru, choreografka i reżyserka. Realizuje projekty artystyczne i społeczne w Zagłębiu Ruhry. Na co dzień prowadzi założony przez siebie zespół Transnationales Ensemble Labsa ( Transnarodowy Zespół Labsa). Współpracuje z Teatrem Węgajty. Zatańczy w Trękusie.

 

Igor Buszkowski

Gitarzysta basowy, wokalista, pedagog i artysta plastyk. Występuje m.in. w solowym projekcie: „ Igor Buszkowski na żywo”,opartym na autorskich  utworach instrumentalnych. Zagra w Trękusie.

 

Maria  Jenny Burniewicz

Pedagog, reżyserka i muzyk. Prowadzi Teatr Harmonia, którego podstawą pracy jest eurytmia, sztuka pięknego rytmu, płynnego ruchu. Studiowała ten taniec w Akademii Eurytmii w Holandii.

Członkinie Teatru Harmonia: Emilka Zielnik, Hania Ćwiklińska, Ania Zielnik, Agata Piekarczyk, Mikołaj Grabowski. Zatańczą w Trękusie.

Teatr Węgajty

Teatr działający we wsi Węgajty pod Olsztnemod 1982. Założony przez  Erdmute i Wacława Sobaszków.  Zagrają w Trękusie.

 

Mieszkańcy Trękusa i goście. 

Joanna Stasiak, Sfera V, 2015, jedwab 100x113 28-11-2018 (201)