Dnia 08 lipca 2017 roku (w sobotę) w Bałdach odbyła się jubileuszowa X edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy. Impreza nawiązywała do tradycji odpustowych na Warmii i miała miejsce na trakcie biskupim obok symbolicznych Wrót Warmii.
Uroczystości X Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu i Zabawy rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą w kościele św. Jakuba w Butrynach, następnie goście bryczkami udali się w stronę Wrót Warmii. W tym roku punktem kulminacyjnym wydarzenia było odsłonięcie pamiątkowego głazu i tablicy upamiętniających postać arcybiskupa Archidiecezji Warmińskiej Józefa Górzyńskiego. Fundatorem głazu był ks. inf. kan. dr Jan Jerzy Górny. Po uroczystym przecięciu wstęgi goście udali się na plac przy scenie gdzie mogli obejrzeć widowisko artystyczne nawiązujące do historii Warmii, w reżyserii ks. Jana Pietrzyka w wykonaniu uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Następnie Wójt Gminy Purda Piotr Płoski oficjalnie otworzył X Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy.
Podczas tegorocznych obchodów Warmińskiego Kiermasu w Bałdach na scenie wystąpili Zespół Pieśni i Tańca Warmia, Koło Gospodyń Wiejskich Szczęściary ze Szczęsnego, Zespół Liarman, Alicja Baran oraz na koniec Kapela Jakubowa. Na placu wzorem lat ubiegłych podziwiać można było stoiska lokalnych twórców i rzemieślników, nie zabrakło stoisk edukacyjnych i prezentacji starych zawodów. Najmłodsi mogli brać udział w warsztatach kaletniczych, ceramicznych oraz z tkactwa.
Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok.