Dnia 2 lipca 2016 r. w Bałdach odbyła się IX edycja Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy. Podczas wydarzenia odsłonięto trzydziesty ósmy pamiątkowy głaz. W tym roku upamiętniono biskupa Wacława Leszczyńskiego. Fundatorem głazu był Piotr Płoski Wójt Gminy Purda.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Butrynach koncelebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Wojciecha Ziembę, Arcybiskupa Koadiutora Józefa Górzyńskiego oraz proboszcza parafii w Butrynach ks. kan. mgr Jana Pietrzyka, który wydał w ostatnim czasie książkę pt. „Pradzieje Warmii i Mazur”. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór parafialny z Butryn.

Po mszy św. dostojnicy kościelni i goście udali się bryczkami do zrekonstruowanych Wrót Warmii skąd wraz z Arcybiskupem Koadiutorem ruszyli w kierunku tablic upamiętniających biskupów Warmińskich. Podczas uroczystości odsłonięto trzydziesty ósmy pamiątkowy głaz poświęcony biskupowi Wacławowi Leszczyńskiemu. Fundatorem głazu był Wójt Gminy Purda Piotr Płoski, który za namową i radą proboszcza parafii pod wezwaniem św. Walentego i Rocha w Klewkach ks. Mariusza Rybickiego zdecydował się na ofiarowanie głazu właśnie wyżej wspomnianemu biskupowi. Po uroczystościach na Alei Biskupów goście wrócili do Wrót, gdzie odbyła się inscenizacja powitania biskupa Wacława Leszczyńskiego. W wydarzeniu wzięli udział aktorzy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz wolontariusze z ośrodka jeździeckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Bałdach. Po przedstawieniu na scenę zaproszono Wójta Gminy Purda Piotra Płoskiego, który po krótkim przemówieniu oficjalnie rozpoczął IX Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy. Następnie na scenie pojawiła się Jolanta Wilga – Przewodnicząca Rady Gminy Purda, która wręczyła fundatorowi głazu symboliczną statuetkę. W ramach międzynarodowej współpracy wójt przekazał identyczną kamienną statuetkę merowi gminy Cabasse – Mr. Yannick Simon, który przybył na Kiermas na specjalne zaproszenie Wójta Piotra Płoskiego i Radnego Grzegorza Noska.

Część rozrywkową wydarzenia rozpoczął występ zespołu Koła Gospodyń Wiejskich „Szczęściary” ze Szczęsnego. Po występie „Szczęściar” na scenie pojawił się zespół śpiewaczy „Kris” pod kierownictwem Wiesławy Madrak, następnie wystąpił zespół śpiewaczy „Mazury” z kierownikiem zespołu Anną Lipką oraz zespół Śpiewaczy „Echo Pasymia, którego kierownikiem zespołu jest Jadwiga Łęczek. W przerwach między kolejnymi występami muzycznymi dzieci i dorośli mogli wziąć udział w zorganizowanych przez grupę animatorów zabawach i dawnych konkursach podwórkowych. Pomimo upalnej pogody i bardzo wysokiej temperatury nie brakowało chętnych do zabawy.

Wydarzenie zamknął koncert gwiazdy wieczoru Ani Brody, wokalistki obdarzonej niezwykłym, wyrazistym głosem, posługującej się techniką śpiewu “białego”. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, patriotka promującej tradycyjną muzykę z Warmii przypadła do gustu zebranej publiczności.

Przez cały dzień uczestnicy wydarzenia mogli oglądać pokazy rzemiosła oraz odwiedzać stoiska promocyjne Powiatu Olsztyńskiego, Lasów Państwowych oraz Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego z Olsztynka. Na placu można było także znaleźć stoiska promocyjne pięciu sołectw z terenu gminy Purda – Szczęsne, Przykop, Kaborno, Nowa Kaletka i Pajtuny. Uczestnicy Kiermsu mogli nabyć wyroby lokalnych rękodzielników i rzemieślników oraz tradycyjne wyroby spożywcze, w tym: ryby, sery, miody, wędliny, ręcznie robioną biżuterie, drewniane zabawki, wyroby szydełkowe, suszki, słomiane kapelusze, ręcznie malowane wyroby gliniane i wiele innych.

Organizacja IX Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy nie byłaby możliwa gdyby nie pomoc partnerów i sponsorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym.